x x
x x

VAT.pl o działaniach Krajowej Rady Doradców Podatkowych w zakresie projektu o nieodpłatnej pomocy

Projekt ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej i informacji prawnej w swym obecnym brzmieniu będzie obejmował pomoc udzielaną przez doradców podatkowych. Działania Krajowej Rady Doradców Podatkowych sprawiły, że otworzą się możliwości uzyskiwania pełnowartościowej pomocy nieodpłatnej również od doradców – informuje portal VAT.pl

Dotychczasowa wersja projektu ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej i informacji prawnej nie przewidywała pomocy w sprawach z zakresu prawa podatkowego.

Zgodnie z propozycją KRDP, uwzględnioną w obecnym projekcie ustawy przez Ministra Sprawiedliwości, darmowa pomoc ze strony doradców podatkowych będzie obejmować sprawy z zakresu prawa podatkowego i postępowania przed sądami administracyjnymi. Jeżeli ustawa zostanie przyjęta, ubiegający się o pomoc prawną będzie mógł wystąpić o nią do doradcy podatkowego na podobnych zasadach, jak w przypadku radcy prawnego czy też adwokata.

Autor artykułu podkreśla, że w stanowisku Krajowej Rady Doradców Podatkowych znalazło się odniesienie do treści zmian w ustawie. Zgodnie ze stanowiskiem, "proponowana przez KRDP treść art. 4 i 5 pozwoli na jednoznaczną ich interpretację i brak wątpliwości, że na gruncie projektowanej ustawy sprowadzają się one w zakresie prawa materialnego do spraw podatkowych niezwiązanych z działalnością gospodarczą, a w zakresie regulacji proceduralnych do pism i porad z tegoż zakresu, objętych - co oczywiste - nieodpłatną pomocą. Obecna propozycja ograniczająca udział doradców podatkowych w świadczeniu tej pomocy do działań podejmowanych w zakresie punktów świadczenia prowadzonych przez organizacje pozarządowe nie jest spójna z obowiązującymi aktami prawnymi. Krajowa Izba Doradców Podatkowych nie jest bowiem organizacją pozarządową, jest samorządem zawodu zaufania publicznego, do którego przynależność jest obowiązkowa, analogicznie jak ma to miejsce w organizacji samorządów adwokatów i radców prawnych. Odrębnością naszego samorządu jest jedynie fakt, iż struktury regionalne nie posiadają osobowości prawnej, stąd - podobnie jak ma to miejsce w postępowaniu przed sądami administracyjnymi przy prawie pomocy - obowiązki w zakresie wyznaczania doradców do świadczenia nieodpłatnej pomocy realizować musi Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych".


Źródło: VAT.pl z 17 kwietnia 2015 r. „Doradcy podatkowi mają pomagać nieodpłatnie na tych samych prawach co radcy i adwokaci”, Autor: Piotr Szulczewski.


Kalendarium

maj 2019
pn wt śr czw pt so nd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja

Kontakt

tel.: (22 578-50-00)
KIDP (centrala)

ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. nr 3/310
02-362 Warszawa
e-mail: biuro@kidp.pl

tel.: (22) 578-50-00,01,02
fax: (22) 578-50-09

x x x
x