x x
x x

PIT.pl o Dniu Doradcy podatkowego

Zawód doradcy podatkowego zrodził się w Polsce po transformacji systemowej w 1989 roku, wiążącej się z nałożeniem na podatników obowiązku samoobliczenia podatku – napisano na portalu PIT.pl w artykule „Dziś doradcy podatkowi obchodzą swoje święto”.
W artykule podkreślono, że z początkiem lat 90-tych zaczęły powstawać pierwsze kancelarie doradztwa podatkowego. Poskutkowało to potrzebą uregulowania prawnego zawodu doradcy podatkowego. 5 lipca 1996 r. Sejm uchwalił ustawę o doradztwie podatkowym a 11 maja 2001 r. opublikowano ustawę zobowiązującą Ministra Finansów do zwołania I Krajowego Zjazdu Doradców Podatkowych. Taki jest początek historii samorządu zawodowego doradców podatkowych w Polsce i dlatego 11 maja doradcy podatkowi obchodzą swoje święto.

W artykule poinformowano, że w całej Polsce rozpoczęły się już obchody Dnia Doradcy Podatkowego. 16 Oddziałów Regionalnych Krajowej Izby Doradców Podatkowych (KIDP) organizuje konferencje, pikniki lub inne formy zaakcentowania tego święta.

Autor podkreślił, że doradcy podatkowi z Mazowieckiego Oddziału KIDP uczcili ten dzień 6 maja br. w Teatrze Roma. Gośćmi wydarzenia byli m.in.: prof. Witold Modzelewski – Honorowy Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych oraz Tomasz Michalik – Przewodniczący III Kadencji Krajowej Rady Doradców Podatkowych. Przewodniczącą KRDP obecnej kadencji prof. dr hab. Jadwigę Glumińską-Pawlic reprezentowali: wiceprzewodniczący KRDP Andrzej Marczak oraz dr Mariusz Cieśla, Skarbnik KRDP. Uroczystość uświetnił występ musical Mamma mia”.

W artykule stwierdzono, że otwierając uroczystość, Hanna Szarpak, wiceprzewodnicząca Zarządu Mazowieckiego Oddziału KIDP przekazała doradcom podatkowym w imieniu prof. dr hab. Jadwigi Glumińskiej-Pawlic życzenia dobrych relacji z organami skarbowymi bo ze wszystkimi innymi te relacje są dobre. Hanna Szarpak mówiła o obecnych działaniach i planach w obszarze samorządu doradców podatkowych.

Podkreśliła, że obecne zmiany i działania na rzecz zawodu i jego prestiżu są kontynuacją wysiłków poprzednich władz. Podkreśliła wysiłki prof. dr hab. Jadwigi Glumińskiej-Pawlic, obecnej Przewodniczącej KRDP, która zgodnie z uchwałami ostatniego Krajowego Zjazdu Doradców Podatkowych i w trosce o prestiż i przyszłość zawodu, razem z KRDP podjęła działania zmierzające do przywrócenia zawodowi doradcy podatkowego należnego mu miejsca pośród zawodów prawniczych. Postulat ten będzie realizowany poprzez stopniowe uzyskiwanie przez doradców podatkowych coraz większych uprawnień zawodowych oraz eliminowanie wszelkich nieuzasadnionych różnic w uprawnieniach pomiędzy doradcami podatkowymi a adwokatami i radcami prawnymi.

Zwróciła uwagę, że jako najistotniejsze podniesione zostały postulaty: uzyskania prawa do noszenia togi przez doradców podatkowych oraz likwidacji pouczeń przez sędziego sądu administracyjnego o możliwych środkach odwoławczych. W tym obszarze widoczne już są osiągnięcia, zmierzające do zrównania doradców podatkowych w ich prawach z uprawnieniami innych zawodów prawniczych.

Portal informuje, że jednocześnie samorząd zawodowy doradców podatkowych zabiega o uzyskanie prawa do obrony klientów w postępowania karnoskarbowych oraz reprezentacji ich w sprawach ZUS.

Te dwa ostatnie postulaty z uwagi na fakt, iż dotyczą występowania przed sądami powszechnymi wymagać będą od kandydatów do zawodu wyższego wykształcenia prawniczego oraz poszerzenia zakresu egzaminu na doradcę podatkowego lub nawet wprowadzenia aplikacji na wzór zawodów stricte prawniczych. Skorzysta na tym jednak cały zawód, bo wszyscy będą mogli cieszyć się większym prestiżem – podkreślała Hanna Szarpak.


Źródło: PIT.pl z 11 maja 2015 r. „Dziś doradcy podatkowi obchodzą swoje święto”

Kalendarium

maj 2019
pn wt śr czw pt so nd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja

Kontakt

tel.: (22 578-50-00)
KIDP (centrala)

ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. nr 3/310
02-362 Warszawa
e-mail: biuro@kidp.pl

tel.: (22) 578-50-00,01,02
fax: (22) 578-50-09

x x x
x