x x
x x

W Polsce brakuje rzecznika praw podatkowych

Informuje o tym Rzeczpospolita i wiele innych mediów, zamieszczając depeszę PAP.

W artykule poruszono wiele ważnych kwestii. W Polsce powinien zostać powołany rzecznik praw podatnika, ponieważ administracja podatkowa coraz bardziej "przykręca śrubę" podatnikom między innymi w związku z rosnącą skalą wyłudzeń VAT - mówił szef Rady Podatkowej przy ministrze finansów Bogumił Brzeziński podczas konferencji "Podatki bez granic", którą współorganizowały Izba Doradców Podatkowych Republiki Czeskiej oraz dolnośląski oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele branży oraz eksperci z Polski, Czech i Niemiec – poinformowano w artykule.Zacytowano wypowiedź prof. Brzezińskiego, w której wskazywał na to, że można przewidywać, iż w celu zwiększenia efektywności poboru VAT, będziemy mieli do czynienia z jeszcze ściślejszym monitorowaniem podmiotów gospodarczych, jeżeli chodzi o zawierane transakcje, dokonywane płatności.Podkreślono, że prof. Brzeziński jest również członkiem Rady Naukowej Krajowej Izby Doradców Podatkowych.Wskazano, że prof. Brzeziński ocenił, że wynikający z rosnącej luki podatkowej VAT "wzrost bezwzględności egzekwowania prawa przez administrację podatkową" paradoksalnie nie dotyczy zawsze tych, którzy podatku unikają, ale również podatników, "którzy mają czasami kłopoty z jego rozliczeniem". "Być może dzieje się tak dlatego, że podatnik jest w zasięgu ręki, natomiast oszusta podatkowego trzeba dopiero złapać" – podkreślał prof. Brzeziński.

W artykule wskazano na stwierdzenia prof. Brzezińskiego dotyczące doradców podatkowych, m.in. tego, że w jego ocenie, w zaistniałej sytuacji, doradcy podatkowi powinni domagać się stworzenia efektywnego mechanizmu rekompensowania szkód. A także dążyć do wykorzystywania takich środków ochrony podatnika jak Europejska Konwencja Obrony Praw Człowieka. Doradcy podatkowi oraz środowiska gospodarcze, zdaniem Brzezińskiego, powinni "postulować przebudowę" całych instytucji prawnych, całych elementów systemu podatkowego a także instytucji rzecznika praw podatnika na wzór USA czy Hiszpanii.

W artykule zacytowano także uczestniczącą w konferencji wiceminister finansów Czech Simonę Hornochova, która przyznała że państwa znajdują się pod presją malejących dochodów podatkowych i w związku z tym doradcy podatkowi będą mieli dużo pracy.

W artykule zacytowano także Bronislava Kovacaz ze zrzeszającej europejskich doradców organizacji CFE, który mówił o obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej przez doradców podatkowych i wspomniano o niedawnym wyroku sądu drugiej instancji w sprawie doradcy podatkowego Ryszarda Małkiewicza, wiceprzewodniczącego KRDP, który jest korzystny dla doradców podatkowych.


Na podstawie depeszy PAP napisali o tym:


Rzeczpospolita:Gazeta Wyborcza:Portal firma.pb.pl:Portal biznes.onet.pl:Portal Wirtualna PolskaPortal Pl-24.net:Portal wgospodarce.pl:Opracowała: Wiesława Moczydłowska, Rzecznik Prasowy Krajowej Rady Doradców Podatkowych

Kalendarium

marzec 2019
pn wt śr czw pt so nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja

Kontakt

tel.: (22 578-50-00)
KIDP (centrala)

ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. nr 3/310
02-362 Warszawa
e-mail: biuro@kidp.pl

tel.: (22) 578-50-00,01,02
fax: (22) 578-50-09

x x x
x