x x
x x

e-Biuletyn/11/2019, numer (11), 04.12.2019

Z ŻYCIA SAMORZĄDU
KIDP W MEDIACH

„Nie trzeba dzielić płatności tam, gdzie nie jest to konieczne” – komentarz ekspercki Iwony Biernat-Baran, członkini Krajowej rady Doradców Podatkowych na temat split payment.
https://www.prawo.pl/podatki/split-payment-niepotrzebny-do-towarow-i-uslug-spoza-zalacznika,496033.html

„Od stycznia kurs dla przyszłych doradców podatkowych” – portal prawo.pl o nowej inicjatywie samorządu doradców podatkowych.
https://www.prawo.pl/podatki/kurs-dla-kandydatow-na-doradcow-podatkowych-organizuje-kidp,495902.html

„Eksperci poradzą, jak zostać przedsiębiorcą. W poniedziałek w całej Małopolsce rusza Światowy Tydzień Przedsiębiorczości” – wydarzenie z udziałem KIDP i małopolskich doradców podatkowych.
https://gazetakrakowska.pl/eksperci-poradza-jak-zostac-przedsiebiorca-w-poniedzialek-w-calej-malopolsce-rusza-swiatowy-tydzien-przedsiebiorczosci/ar/c3-14578351

„Szef KAS: Donos do premiera to próba vendetty różnych środowisk” – wywiad z Piotrem Walczakiem, szefem Krajowej Administracji Skarbowej, w którym znajdziemy obszerny fragment na temat samorządu doradców podatkowych.
https://gospodarka.dziennik.pl/podatki/artykuly/613166,piotr-walczak-szef-kas-marian-banas.html

„Kto i w jakim stopniu odpowiada za błędy w rozliczeniach” – w Dzienniku Gazecie Prawnej podsumowanie wniosków z konferencji „20 lat KKS”. Wydarzenie zorganizowała Krajowa Izba Doradców Podatkowych.
https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1441738,bledy-w-rozliczeniach-finanse-podatki.html

„Rzetelny podatnik to bezpieczny podatnik? Na to pytanie odpowiedzą w Siemianowicach Śląskich” – zapowiedź konferencji KIDP w Gazecie Wyborczej.
https://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,25428910,rzetelny-podatnik-to-bezpieczny-podatnik-na-to-pytanie-odpowiedza.html

„Rzetelny podatnik to bezpieczny podatnik? Niestety nie” – wnioski z konferencji w Siemianowicach w portalu dla kadry menedżerskiej.
https://ceo.com.pl/rzetelny-podatnik-to-bezpieczny-podatnik-niestety-nie-42598


AKTUALNOŚCI REGIONALNE


KRAKÓW
Spotkanie czwartkowe nt. PPK

5 grudnia w Hotelu Galaxy w Krakowie odbędzie się kolejne spotkanie dla doradców podatkowych z cyklu „spotkań czwartkowych”. W trakcie spotkania odbędzie się wykład nt. "Pracownicze plany kapitałowe", który poprowadzi ekspert z firmy AVIVA INVESTORS POLAND. W czasie prelekcji zostaną omówione następujące zagadnienia:
• obowiązki pracodawcy i pracownika w zakresie PPK,
• warunki na jakich można zrezygnować z odprowadzania środków na PPK,
• co o PPK powinien wiedzieć doradca podatkowy, który obsługuje przedsiębiorcę.

BIAŁYSTOK
Nowy Klub Doradcy Podatkowego

W listopadzie ruszył Klub Doradcy Podatkowego w nowej formule. Spotkania będą odbywać się cyklicznie, co miesiąc w stałym terminie, w siedzibie podlaskiego oddziału. Następny termin spotkania to 5 grudnia, o godzinie 16.30.

BIAŁYSTOK
Wigilia doradców i szkolenie

6 grudnia odbędzie się spotkanie wigilijne doradców podatkowych z Podlasia. Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu. Rozpoczynamy o godzinie 12.00 szkoleniem w zakresie kompetencji miękkich pod tytułem „Motywacja pozafinansowa pracowników w pracy lidera.”

GDAŃSK
Szkolenie połączone z kolacją wigilijną

Serdecznie zapraszamy na szkolenie połączone z kolacją wigilijną, które odbędzie się w dniach 6-8 grudnia w położonym nad samym Morzem Bałtyckim Hotelu Mercure Posejdon w Gdańsku. Wszystkie najważniejsze zmiany w ustawach podatkowych na rok 2020 zostaną szczegółowo omówione przez doradcę podatkowego, Martę Szafarowską.

GDAŃSK
Nawiązanie współpracy z Sopocką Szkołą Wyższą

Zarząd Pomorskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych nie tylko kontynuuje współpracę z przedstawicielami Uniwersytetu Gdańskiego, ale również nawiązał współpracę z Sopocką Szkołą Wyższą. Celem tej współpracy będzie organizacja szkoleń łączonych, zarówno dla doradców podatkowych, jak również studentów. Początek już w styczniu 2020.

BIELSKO-BIAŁA
3-dniowe szkolenie wyjazdowe

Zarząd Śląskiego Oddziału KIDP ma przyjemność zaprosić na szkolenie wyjazdowe organizowane w Hotelu Golden Tulip Magnus Bielsko-Biała Bystra przy ul. Księdza Juliana Fałata 222, 43-360 Bystra. Szkolenie odbędzie się 10-12 stycznia 2020 r. (piątek-niedziela). Przedmiotem szkolenia będą m.in. zmiany w podatkach dochodowych oraz kierunki zmian w przepisach o podatku od towarów i usług wraz z aktualnym orzecznictwem, a także zmiany w prawie pracy. Po wykładach w piątek i w sobotę zaprosimy uczestników do zabawy z Przemysławem Łamaczem, aktorem scen muzycznych, który wcieli się w role DJ’a, konferansjera i wodzireja. W piątkowy wieczór usłyszą Państwo największe polskie i światowe przeboje wraz z koncertem ,,Nie mijaj życie me” opartym na twórczości Ireny Jarockiej w wykonaniu Magdaleny Marcinkowskiej wraz z zespołem Broadway Band. Natomiast sobotni wieczór uświetni znakomity zespół Dawida Główczewskiego Jazz Quintet wraz ze znanym wokalistą Danielem Cebulą-Oryniczem. Poznacie Państwo jazz jaki może jest dla niektórych jeszcze nieznany. Być może niektórzy po raz pierwszy zatańczą w tych rytmach. Po koncertach do godzin rannych stery przejmie DJ Przemysław Łamacz.
Zapewniamy możliwość wcześniejszego przyjazdu na szkolenie tj. na dobę z 09 na 10 stycznia 2020 r. (z czwartku na piątek).

KATOWICE
Spotkanie wigilijne i koncert jazzowy

Zarząd Śląskiego Oddziału KIDP zaprasza doradców podatkowych na wspólne spotkanie wigilijne oraz koncert „Boże Narodzenie na jazzowo”. Niezwykły, nastrojowy koncert, będzie połączeniem najbardziej znanych i lubianych piosenek bożonarodzeniowych rodem z Ameryki oraz najpiękniejszych polskich kolęd w oryginalnych aranżacjach. Koncert utrzymany będzie w konwencji lekko jazzowej i doskonale wprowadzi publiczność w radosny i magiczny klimat Świąt Bożego Narodzenia. Utwory będą wykonywane przy akompaniamencie saksofonu. Spotkanie wigilijne odbędzie się 13 grudnia w Hotelu Q w Katowicach, ul. Wojewódzka 12.

POZNAŃ
Spotkanie przedświąteczne doradców

13 grudnia 2019 w Sali Białej w Bazarze Poznańskim przy Al. Marcinkowskiego 10 w Poznaniu odbędzie się Spotkanie Przedświąteczne Doradców Podatkowych. To wyjątkowe grudniowe spotkanie stało się już naszą tradycją. Tegoroczna kolacja zostanie uświetniona wyjątkową muzyczną niespodzianką. Serdecznie zapraszamy do rejestracji w panelu mDoradca.

POZNAŃ
Zaproszenie na szkolenie wyjazdowe w Neusttift-Milders (Austria)

Zarząd wielkopolskiego oddziału KIDP serdecznie zaprasza w marcu przyszłego roku na wyjazdowe szkolenie, które odbędzie się w Neusttift-Milders w Austrii w dniach 1-5 marca 2020. W ramach szkolenia zapewniamy zakwaterowanie w czterogwiazdkowym hotelu „KINDL” oraz przejazd autokarem. Szkolenie pt. „Elektroniczna dokumentacja podatkowa” poprowadzi doradca podatkowy Krzysztof Klaczyński. Natomiast szkolenie pt. „Instytucja przedstawiciela społecznego, zasady etyki doradców podatkowych, sąd dyscyplinarny” poprowadzi doradca podatkowy Rafał Slebioda. To wyjątkowa okazja zgłębiać wiedzę wśród malowniczych alpejskich krajobrazów.

PODATKI W PRAKTYCE
ZMIANY W PRAWIE

Sejm zaczął prace nad podwyżką akcyzy na napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe

Sejm rozpoczął prace nad projektem podnoszącym o 10 proc. akcyzę na napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe. 19 listopada rozpoczęło się w Sejmie pierwsze czytanie rządowego projektu.
https://www.prawo.pl/podatki/akcyza-na-alkohol-i-tyton-sejm-rozpoczal-prace-nad-powyzka,496017.html

Morawiecki zapowiada kolejne uproszczenia podatków

Możliwość natychmiastowego rozliczania kosztów inwestycji w środki trwałe, bez konieczności amortyzacji i wprowadzenie zmian z rozliczaniu CIT przez mikro i małe firmy zapowiedział w wygłoszonym expose premier Mateusz Morawiecki. Chodzi o tzw. estoński CIT, czyli przesunięcie poboru podatku na moment wypłaty zysku przez spółkę. Wcześniej postulowała to Platforma Obywatelska.
https://www.prawo.pl/podatki/zmiany-w-cit-i-systemie-podatkowym-mateusz-morawiecki-expose,495994.html

Nowy minister chce udoskonalać system podatkowy

Tadeusz Kościński, minister finansów, zapowiedział 18 listopada br. udoskonalenie systemu podatkowego, administracji i legislacji. Chodzi m.in. o elektroniczne paragony i faktury, kasy online w formie oprogramowania czy kompleksowy e-urząd skarbowy. Potrzebna jest też zmiana modelu obsługi podatników.
https://www.prawo.pl/podatki/reforma-systemu-podatkowego-plany-nowego-ministra-finansow,495979.html

VAT na e-booki i e-prasę niższy, ale na czasopisma specjalistyczne już nie

Od 1 listopada obowiązują nowe zasady opodatkowania książek i czasopism elektronicznych. Resortowi finansów zależało na uporządkowaniu i obniżeniu stawek VAT. Nie wszystkie problemy udało się jednak rozwiązać. Niejasne jest opodatkowanie audiobooków. Od czasopism specjalistycznych trzeba natomiast płacić wyższą, 8-proc. daninę.
https://www.prawo.pl/podatki/vat-na-e-booki-i-e-prase-audiobooki-i-czasopisma-specjalistyczne,495666.html

Mikrorachunek podatkowy od 1 stycznia, ale można sprawdzić go już od dziś

Ministerstwo Finansów udostępniło generator mikrorachunków podatkowych. Sprawa jest ważna, bo od 1 stycznia 2020 r. PIT, CIT i VAT podatnicy będą płacić do urzędu skarbowego wyłącznie za pomocą indywidualnego rachunku podatkowego, właśnie mikrorachunku podatkowego.
https://www.prawo.pl/podatki/mikrorachunek-podatkowy-od-1-stycznia-2020-generator-juz-dostepny,495643.html


ORZECZNICTWO I INTERPRETACJE

Data orzeczenia o niepełnosprawności bez znaczenia dla ulgi rehabilitacyjnej

Najnowsza interpretacja podatkowa potwierdza, że dla skorzystania z prawa do ulgi rehabilitacyjnej w PIT istotne znaczenie ma data powstania niepełnosprawności. Bez znaczenia jest natomiast termin, w którym zostało wydane orzeczenie o niepełnosprawności. W rezultacie z ulgi można skorzystać wcześniej.
https://www.prawo.pl/podatki/data-orzeczenia-o-niepelnosprawnosci-a-termin-odliczenia-ulgi,495992.html

Pieniądze na dom ze sprzedaży darowanego mieszkania mogą być zwolnione z podatku

Przeznaczenie przychodu ze sprzedaży mieszkania nabytego w drodze darowizny, w ciągu trzech lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym zostało sprzedane, na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego na budowę własnego domu, w którym podatnik realizuje swoje cele mieszkaniowe, uprawnia do skorzystania ze zwolnienia podatkowego ‒ potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
https://www.prawo.pl/podatki/sprzedaz-darowanego-mieszkania-w-ciagu-trzech-lat-mozliwe,495836.html

Dochód ze sprzedaży kryptowalut do opodatkowania

Przychody ze sprzedaży waluty wirtualnej nabytej w 2018 r. będą stanowić przychód z kapitałów pieniężnych w myśl ustawy o PIT. Opodatkowany jest dochód, a koszty podatkowe poniesione i nieodliczone od przychodów przed 1 stycznia 2019 r., wnioskodawca będzie mógł wykazać w odrębnym zeznaniu za rok podatkowy ‒ uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
https://www.prawo.pl/podatki/dochod-ze-sprzedazy-kryptowalut-do-opodatkowania,495834.html

NSA: Hotel dla pracowników kosztem ogólnym z prawem odliczenia VAT

W sytuacji problemów z pracownikami i trudnościami w zapewnieniu im noclegów w okolicy, wydatki na budowę hotelu dla pracowników z Ukrainy są kosztem ogólnym przedsiębiorcy z prawem do odliczenia VAT. Budowa ma wpływ na funkcjonowanie działalności gospodarczej przedsiębiorcy – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.
https://www.prawo.pl/podatki/hotel-dla-pracownikow-kosztem-ogolnym-z-prawem-odliczenia-vat,495638.html

Związek poniesionych wydatków z kosztami musi wykazać sam podatnik

Przedsiębiorca prowadzący żłobek niepubliczny i przedszkole niepubliczne, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów VAT naliczony od nabywanych do celów tej działalności towarów i usług. Może to zrobić, bo będąc podatnikiem VAT korzystającym ze zwolnienia, nie może odliczyć podatku naliczonego od podatku należnego. Potwierdził to dyrektor KIS.
https://www.prawo.pl/podatki/zwiazek-poniesionych-wydatkow-z-kosztami-musi-udowodnic-podatnik,495592.html

NSA: To podatnik, a nie organ ma wskazać przepis, który ma być przedmiotem interpretacji

Skoro podatnik ‒ mimo wezwania ‒ nie uzupełnił wniosku o wydanie interpretacji i nie wskazał przepisów prawa podatkowego, to organ interpretacyjny miał prawo pozostawić jego wniosek bez rozpatrzenia. Urzędnicy muszą bowiem wiedzieć, do czego mają się ustosunkować ‒ uznał NSA i oddalił skargę kasacyjną.
https://www.prawo.pl/podatki/wskazanie-przepisow-we-wniosku-o-interpretacje-wyrok-nsa,495589.html

Kalendarium

grudzień 2019
pn wt śr czw pt so nd
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja

Kontakt

tel.: (22 578-50-00)
KIDP (centrala)

ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. nr 3/310
02-362 Warszawa
e-mail: biuro@kidp.pl

tel.: (22) 578-50-00,01,02
fax: (22) 578-50-09

x x x
x