x x
x x

e-Biuletyn/6/2019, numer (6), 31.07.2019

Z ŻYCIA SAMORZĄDU
Szanowni Państwo,

Serdecznie zapraszamy do lektury lipcowego wydania e-biuletynu. Tym razem w nieco zmienionej formie: wsłuchując się w głos doradców podatkowych zaczynamy pracę nad zmianą jego kształtu tak, aby stał się jeszcze lepszym i ciekawszym narzędziem komunikacji. Od tej pory będziemy starali się, aby w e-biuletynie znajdowały się tylko najbardziej aktualne i najważniejsze informacje związane z samorządem doradców podatkowym, pracami legislacyjnymi czy aktualnymi tematami związanymi ze stosowanie prawa podatkowego w praktyce.

Jeśli macie Państwo jakieś uwagi, opinie lub pomysły na zmiany, prosimy o kontakt redakcja@kidp.pl

Paweł Prus
Rzecznik prasowy Krajowej Izby Doradców Podatkowych


KIDP W MEDIACH

Coraz więcej chętnych do doradztwa podatkowego. Relacja ze ślubowania nowych doradców w portalu prawo.pl z komentarzem prof. Adama Mariańskiego, przewodniczącego KRDP.
https://www.prawo.pl/podatki/egzamin-na-doradce-podatkowego-slubowanie-ilu-jest-doradcow-w,446060.html

Wchodzą absurdalne przepisy. Sprzedawca nie rozliczył VAT-u? Ty zapłacisz go za niego. Komentarz Radomira Szarańca, wiceprzewodniczącego KRDP nt. zmian w split payment
https://innpoland.pl/153629,solidarna-odpowiedzialnosc-za-nierozliczony-vat-do-15-tysiecy-zlotych

Niższy PIT i mniejszy klin podatkowy oznaczają więcej pieniędzy w portfelach. Audycja gospodarcza Polskiego Radia z udziałem Andrzeja Marczaka, wiceprzewodniczącego KRDP
https://polskieradio24.pl/42/259/Artykul/2337587

Nowa ulga w PIT nie obniży kosztów zatrudnienia ludzi młodych. Wywiad z Przemysławem Hincem, doradcą podatkowym.
https://www.prawo.pl/podatki/zwolnienie-z-pit-dla-mlodych-nie-obnizy-kosztow-zatrudnienia,447043.html

Doradztwo podatkowe - dlaczego warto korzystać z usług kancelarii podatkowych? Artykuł Strefy Biznesu
https://warszawa.naszemiasto.pl/doradztwo-podatkowe-dlaczego-warto-korzystac-z-uslug/ar/c3-7267869?fbclid=IwAR2VooQt3lC-Ujj82fF7M1Vuenm3jJWATJDQSjZnfU6I4tfGm61c1iCSwQ4

PIT: jak rozliczyć najem nieruchomości w kilku krajach. Artykuł dziennika Rzeczpospolita, komentują doradcy podatkowi: Marta Olewińska i Krzysztof Wiśniewski
https://www.rp.pl/Firma/307159988-PIT-jak-rozliczyc-najem-nieruchomosci-w-kilku-krajach.html


AKTUALNOŚCI REGIONALNE

Wrocław
Przeszukanie mieszkania i kancelarii doradcy podatkowego – dyskusja Klubu Doradcy Podatkowego

16 lipca 2019 roku we Wrocławiu odbyło się spotkanie Klubu Doradcy Podatkowego, gdzie poruszono zagadnienie przeszukania mieszkania i kancelarii doradcy podatkowego oraz biura rachunkowego. Moderatorem spotkania był Krzysztof Kapalski, doradca podatkowy regionu dolnośląskiego. Spotkanie Klubu po raz pierwszy odbyło się we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych. Kolejne spotkanie Klubu Doradcy Podatkowego we współpracy z SKwP zaplanowane jest 21 sierpnia 2019 roku.

Zielona Góra
Zaproszenie na Międzynarodową Polsko-Niemiecką Konferencję Podatkową


Konferencja odbędzie się w Zielonej Górze w dniach 23-24 września 2019 roku. Tematem przewodnim jest „Uszczelnianie systemów podatkowych w krajach Unii Europejskiej”. Do udziału w wydarzeniu organizatorzy zapraszają polskich i niemieckich doradców podatkowych. Podczas wykładów, dyskusji, spotkań będzie możliwość wymiany poglądów, doświadczeń i nawiązania bliższych relacji z niemieckimi doradcami podatkowymi. W programie konferencji są wykłady polskich i niemieckich prelegentów na tematy m.in. implementacji Konwencji MLI, umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania; raportowaniu schematów podatkowych MDR oraz problematyki transgranicznych przepływów pieniężnych i cen transferowych.

Łódź
Doradcy podatkowi na szlaku łódzkich murali

2 czerwca Łódzki Oddział KIDP zorganizował wycieczkę „Szlakiem łódzkich murali”. Podczas zwiedzania uczestnicy wycieczki zobaczyli ponad 30 murali, w tym malunki ukryte w podwórkach i bocznych uliczkach ulicy Piotrkowskiej. Doradcom towarzyszyła przewodnik opowiadająca o historii murali i miasta Łodzi.

Kraków
Konferencje naukowe z udziałem członków KIDP

15-16 czerwca 2019 roku odbyła się II Krakowska Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Podatkowego „Prawo podatkowe w systemie prawa. Międzygałęziowe związki norm i instytucji prawnych”, zorganizowana przez Katedrę Prawa Cywilnego i Gospodarczego Zakład Prawa Podatkowego i Gospodarczego Publicznego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Małopolski Oddział KIDP objął konferencję patronatem medialnym. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele nauki prawa podatkowego, wymiaru sprawiedliwości, administracji podatkowej, doradcy podatkowi oraz doktoranci.

17 czerwca 2019 r. odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Współczesne problemy prawa podatkowego organizowana przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Małopolski Oddział KIDP podjął z uczelnią współpracę promocyjno-reklamową.

Płock
Mazowiecki KIDP na Płockim Forum Biznesu

Mazowiecki Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych we współpracy z Izbą Gospodarczą Regionu Płockiego był organizatorem Płockiego Forum Biznesu. Podczas spotkania uczestnicy mogli zapoznać się z planowanymi zmianami w ordynacji podatkowej oraz przepisami podatkowymi dotyczącymi przedsiębiorców. Celem forum było przybliżenie środowiskom biznesowym zmian oraz obowiązków wprowadzonych w przepisach podatkowych dla przedsiębiorców. Spotkanie zostało podzielone na panele. Członkowie Zarządu Mazowieckiego Oddziału KIDP Maja Rezanko – Zielińska, Ewa Przygoda oraz Cezary Krysiak wzięli udział w panelu dyskusyjnym „Biznes Przyszłości z doradcą podatkowym” w tej części zostały omówione szerzej niezbędne informacje, które przybliżają przedsiębiorcom zawód doradcy podatkowego oraz kluczowe kwestie dla przedsiębiorców.

Gdańsk
Wakacyjne szkolenia

Mimo okresu urlopowego, pomorscy doradcy podatkowi cały czas podnoszą mają okazję rozwijać swoje kompetencje. 25 czerwca wzięli udział w szkoleniu na temat „Uprawnienia organów KAS i obowiązków kontrolowanych w toku czynności sprawdzających, kontroli podatkowej i kontroli celno-skarbowej” poprowadzonym przez Marka Kwietko-Bębnowskiego. Kolejne szkolenie odbyło się 29 lipca i dotyczyło „Opodatkowania podatkiem u źródła przychodów wypłaconych podmiotom zagranicznym”. Prowadzącym był Marcin Grześkowiak, który będzie autorem ostatniego wakacyjnego szkolenia na temat zmian w VAT od 1 września 2019 r. Szkolenie odbędzie się w Hotelu Faltom w Rumi.

Giżycko
III Ogólnopolskie Regaty Doradców Podatkowych

Po raz trzeci doradcy podatkowi z całej Polski spotkali się w Centralnym Ośrodku Sportu Akademickiego AZS w Wilkasach k. Giżycka, aby wziąć udział w żeglarskich zmaganiach. Na linii startu regat stanęło tym razem 19 jachtów klasy OMEGA. Ich załogi stanowili członkowie niemal wszystkich oddziałów regionalnych.
W sprzyjających warunkach wiatrowych na jeziorze Niegocin, pierwszego dnia regat rozegrano sześć, a drugiego cztery wyścigi. Rywalizację wygrała mieszana, śląsko-warmińsko-mazurska załoga ze sternikiem Łukaszem Zarzyckim, która już po drugim wyścigu objęła prowadzenie i nie oddała go samego końca. Drugie miejsce zajęła załoga podlasko-warmińsko-mazurska ze sternikiem Brunem Niezbeckim, zaś trzeci stopień podium przypadł załodze prowadzonej przez Janusza Plichtę.

Świnoujście
Dzień Doradcy Podatkowego

Pierwsze półrocze działalności szkoleniowej w Zachodniopomorskim Oddziale zamknęły obchody Dnia Doradcy Podatkowego, które odbyły się w dniach 7-9.06.2019 r. w Świnoujściu. Szkolenie pt. „Uprawnienia organów KAS i obowiązki kontrolowanych w toku czynności sprawdzających, kontroli podatkowej i kontroli celno-skarbowej” poprowadził Marek Kwietko-Bębnowski - doradca podatkowy, autor artykułów, opinii i książek o tematyce podatkowej.

Szczecin
Zaproszenie na Ogólnopolski Zjazd Katedr Rachunkowości

Trwają przygotowania do Ogólnopolskiego Zjazdu Katedr Rachunkowości w Szczecinie, który odbędzie się w dniach 18 – 20 września. Temat przewodni to „Rachunkowość a podatki”. Od wielu lat zarząd ZOKIDP współpracuje z Wydziałem Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego przy organizacji konferencji naukowych, również w tym roku współpraca pozwoli doradcom podatkowym na bezpłatny udział w obradach. W ramach konferencji przewidziana jest debata dotycząca wzajemnych relacji między rachunkowością a prawem podatkowym, na której zaprezentowane zostaną stanowiska m.in. przedstawicieli środowiska naukowego, doradców podatkowych, księgowych, przedstawicieli sądownictwa.
PRACE LEGISLACYJNE
Nowe projekty aktów prawnych, przekazanych do zaopiniowania Krajowej Radzie Doradców Podatkowych:

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw
https://krdp.pl/akty.php/akt/1136

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw
https://krdp.pl/akty.php/akt/1137

Projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzorów oświadczenia o wyborze opodatkowania zryczałtowanym podatkiem od wartości sprzedanej produkcji oraz zeznania o wysokości tego podatku
https://krdp.pl/akty.php/akt/1138

PODATKI W PRAKTYCE

ZMIANY W PRAWIE

W przyszłym roku kary za przestępstwa i wykroczenia skarbowe będą wyższe.
Nawet ponad 23,5 mln złotych w przyszłym roku wyniesie maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Natomiast najniższa grzywna za wykroczenie - 245 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem minimalnego wynagrodzenia. Od przyszłego roku będzie ono o 200 złotych wyższe. Czytaj dalej

Od 1 sierpnia młodzi zarobią więcej - prezydent podpisał ustawę o zerowym PIT
Od 1 sierpnia pracujące osoby do ukończenia 26 roku życia nie będą płaciły PIT. A to oznacza, że do ręki dostaną wyższe wynagrodzenia. 24 lipca prezydent podpisał nowelizację, która wprowadza zmiany. Czytaj dalej
 
Urząd łatwiej zajmie wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku
23 lipca rząd przyjął rozwiązania, które – w założeniu – mają pozwolić na automatyczną obsługę zajęć wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku dokonywanych przez komorników sądowych i inne organy egzekucyjne. Zostaną one odciążone od obowiązku wykonywania dodatkowych czynności. W rezultacie łatwiej będzie ściągać zaległe kwoty. Czytaj dalej

Bitcoiny dłużej bez PCC
Rząd planuje wydłużyć termin obowiązywania zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych transakcji związanych z bitcoinami. Chodzi tu o umowy sprzedaży lub zamiany walut wirtualnych. Odpowiednie przepisy będą przyjęte w trzecim kwartale tego roku. Czytaj dalej


INTERPRETACJE I ORZECZENIA

Sprzedaż 16 działek to działalność gospodarcza i podlega VAT
Podejmowanie zorganizowanych działań, takich jak podział gruntu, wydzielenie dróg, czy wystąpienie o decyzję o warunkach zabudowy, świadczy o tym, że działalność podatnika jest zorganizowana. Ciąg działań wskazuje na aktywność charakterystyczną dla obrotu nieruchomościami. Sprzedaż działek będzie zatem podlegała VAT. Fiskus właśnie to potwierdził. Czytaj dalej

NSA: Brak pytania to za mało, żeby nie wydać interpretacji
Wnioskodawca musi przedstawić własną ocenę prawną, czyli określić przepis prawa podatkowego, którego zastosowanie budzi jego wątpliwości oraz wskazać ten, który uważa za właściwy i to uzasadnić. Tylko wtedy organ może określić, czy stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe. Potwierdził to NSA. Czytaj dalej

Prywatna rozmowa ze służbowej komórki bez podatku
Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza, że pracownik, który od czasu do czasu odbędzie prywatną rozmowę ze służbowego telefonu komórkowego, nie otrzymuje dodatkowego przychodu. Pracodawca nie musi pobierać od niego podatku. Ważne, aby na fakturze pojawiał się stały abonament. Czytaj dalej

NSA: Niewpisany do rejestru członek zarządu odpowiada za długi spółki
Wspólnicy wybrali do zarządu spółki osobę, która z uwagi na prawomocne skazanie nie mogła być jego członkiem. Dlatego też sąd omówił jej wpisania do rejestru. Sytuacja ta nie miała jednak wpływu na kwestię odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Czytaj dalej

Kalendarium

sierpień 2019
pn wt śr czw pt so nd
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja

Kontakt

tel.: (22 578-50-00)
KIDP (centrala)

ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. nr 3/310
02-362 Warszawa
e-mail: biuro@kidp.pl

tel.: (22) 578-50-00,01,02
fax: (22) 578-50-09

x x x
x