x x
x x

e-Biuletyn/12/2019, numer (12), 31.12.2019

Z ŻYCIA SAMORZĄDU
WYDARZENIA I AKTUALNOŚCI

KIDP składa wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie przepisów ordynacji podatkowej
Do Trybunału Konstytucyjnego trafił wniosek KIDP o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów ordynacji podatkowej w zakresie związanym z raportowaniem schematów podatkowych, a w konsekwencji z tajemnicą doradców podatkowych. Od początku prac nad tymi przepisami, Krajowa Izba Doradców Podatkowych wskazywała na ich wadliwość i niezgodność z Konstytucją RP.
https://krdp.pl/aktualnosciall.php/10/6259

Wirtualna kwesta doradców podatkowych na rzecz WOŚP

12 stycznia w całej Polsce odbędzie się 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Do zbiórki pieniędzy na sprzęt niezbędny do operacji dzieci przyłączyli sie również doradcy podatkowi zrzeszeni w KIDP
https://krdp.pl/aktualnosciall.php/10/6254

Unikanie opodatkowania - raport i konferencja KIDP

Krajowa Izba Doradców Podatkowych opublikowała raport specjalny nt. unikania opodatkowania w Polsce w kontekście istniejących regulacji prawnych. Publikacja zawiera wnioski sformułowane w ramach konferencji podatkowej zorganizowanej w Łodzi przez Centrum Dokumentacji Studiów Podatkowych i samorząd doradców podatkowych.
https://krdp.pl/aktualnosciall.php/9/6248

KIDP partnerem plebiscytu "Nasze Dobre Lubuskie"

Lubuski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych kolejny rok z rzędu został partnerem Plebiscytu „Nasze Dobre Lubuskie”. Organizowany po raz dwunasty plebiscyt wspiera promocję lubuskich producentów i usługodawców i sprzyja budowaniu dobrej atmosfery wokół lokalnej przedsiębiorczości, umożliwia nawiązywanie kontaktów i pomaga budować świadomość lokalnych marek.
https://krdp.pl/aktualnosciall.php/10/6210

Polsko-Czeska konferencja podatkowa w Ołomuńcu
Po raz dziewiąty odbyła się międzynarodowa konferencja z cyklu „Podatki bez granic”. W tym roku miejscem obrad w dniach 29-30 listopada był Ołomuniec na Morawach (Czechy). Organizatorami były Izba Doradców Podatkowych Republiki Czeskiej oraz Oddział Dolnośląski i Śląski KIDP.
https://krdp.pl/aktualnosciall.php/9/6228

KIDP W MEDIACH

„U doradcy podatkowego jak na spowiedzi – co może ujawnić doradca podatkowy?” – artykuł Dziennika Łódzkiego z komentarzem eksperckim Jerzego Dobrowolskiego, przewodniczącego łódzkiej KIDP
https://dzienniklodzki.pl/u-doradcy-podatkowego-jak-na-spowiedzi-co-moze-ujawnic-doradca-podatkowy/ar/c3-14675771

„Nie pozwolimy krzywdzić przedsiębiorców” – wywiad Pulsu Biznesu z Adamem Abramowiczem, w którym Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw powołuje się na raport KIDP na temat instrumentalnego wszczynania postępowań karnych skarbowych [PAYWALL]
https://www.pb.pl/nie-pozwolimy-krzywdzic-przedsiebiorcow-978215

„Skarbówka wszczyna coraz więcej postępowań na podstawie klauzuli obejścia prawa” – artykuł dziennika „Rzeczpospolita” na temat konferencji o unikaniu opodatkowania zorganizowanej przez KIDP na Uniwersytecie Łódzkim.
https://www.rp.pl/Postepowanie-podatkowe/312129910-Skarbowka-wszczyna-coraz-wiecej-postepowan-na-podstawie-klauzuli-obejscia-prawa.html


AKTUALNOŚCI REGIONALNE

BYDGOSZCZ
Szkolenie z PIT i CIT
15 stycznia kujawsko-pomorski oddział KIDP planuje szkolenie z zakresu zmian w podatkach PIT i CIT (15.01.2020r.) W pierwszym półroczu 2020 przewidziane są jeszcze szkolenia z zakresu zmian z VAT, związane z prowadzeniem działalności budowlanej za granicą, nieruchomościami, samochodami w firmie, różnicami kursowymi i prawem pracy. Zachęcamy doradców do śledzenia naszej strony.

WARSZAWA
Szkolenie nt. KKS
10 grudnia w Warszawie odbędzie się szkolenie "Potyczki prawa podatkowego i karnoskarbowego- zakres i forma odpowiedzialności oraz postępowanie w świetle ostatnich zmian legislacyjnych". Wykładowcą będzie dr Piotr Stanisławiszyn.

RZESZÓW, WIERZCHOSŁAWICE
Plan szkoleń na styczeń
24 stycznia w Rezydencji Alabaster odbędzie się szkolenie organizowane przez podkarpacki oddział KIDP, na którym Adam Bartosiewicz omówi zmiany w zakresie podatku VAT, a już 30 stycznia zapraszamy na szkolenie na którym Paweł Wójciak omówi ostatnie zmiany w podatkach dochodowych.
28 stycznia w Gminnym Centrum Kultury im. W. Witosa w Wierzchosławicach odbędą się warsztaty pt. Komunikacja z klientem organizowane przez podkarpacki oddział KIDP wspólnie z oddziałem małopolskim.
Warsztaty poprowadzi doradca podatkowy Ewa Błaszczak.

GDAŃSK
Sukcesja przedsiębiorstwa – klub dyskusyjny
23 stycznia odbędzie się kolejne spotkanie Klubu Dyskusyjnego na temat „Sukcesja przedsiębiorstwa”. Moderatorem ponownie zostanie Członek Zarządu Pomorskiego Oddziału Jarosław Żuchowski. W związku z bardzo dużym zainteresowaniem spotkanie zostanie dodatkowo powtórzone w późniejszym terminie.

GDAŃSK
Współpraca z Europejskim Stowarzyszeniem Studentów Prawa ELSA Gdańsk
Rozwija się współpraca pomorskich doradców podatkowych z Europejskim Stowarzyszeniem Studentów Prawa ELSA Gdańsk. Studenci w dniach 06-07 grudnia wzięli udział w szkoleniu przeznaczonym dla doradców podatkowych. Była to bardzo dobra okazja do bliższego poznania zawodu doradcy podatkowego.

BIELSKO-BIAŁA
3-dniowe szkolenie wyjazdowe
Zarząd Śląskiego Oddziału KIDP ma przyjemność zaprosić na szkolenie wyjazdowe organizowane w Hotelu Golden Tulip Magnus Bielsko-Biała Bystra przy ul. Księdza Juliana Fałata 222, 43-360 Bystra. Szkolenie odbędzie się 10-12 stycznia 2020 r. (piątek-niedziela). Przedmiotem szkolenia będą m.in. zmiany w podatkach dochodowych oraz kierunki zmian w przepisach o podatku od towarów i usług wraz z aktualnym orzecznictwem, a także zmiany w prawie pracy. Po wykładach w piątek i w sobotę zaprosimy uczestników do zabawy z Przemysławem Łamaczem, aktorem scen muzycznych, który wcieli się w role DJ’a, konferansjera i wodzireja. W piątkowy wieczór usłyszą Państwo największe polskie i światowe przeboje wraz z koncertem ,,Nie mijaj życie me” opartym na twórczości Ireny Jarockiej w wykonaniu Magdaleny Marcinkowskiej wraz z zespołem Broadway Band. Natomiast sobotni wieczór uświetni znakomity zespół Dawida Główczewskiego Jazz Quintet wraz ze znanym wokalistą Danielem Cebulą-Oryniczem. Poznacie Państwo jazz jaki może jest dla niektórych jeszcze nieznany. Być może niektórzy po raz pierwszy zatańczą w tych rytmach. Po koncertach do godzin rannych stery przejmie DJ Przemysław Łamacz.
Zapewniamy możliwość wcześniejszego przyjazdu na szkolenie tj. na dobę z 09 na 10 stycznia 2020 r. (z czwartku na piątek).

POZNAŃ
Plan szkoleń i spotkań
W styczniu zapraszamy na następujące szkolenia:
• 10.01.2020, Bilansowe zamknięcie roku, wykładowca: Łukasz Motała
• 16.01.2020, Czynności sprawdzające, kontrola podatkowa i celno-skarbowa przedsiębiorców, kontrola JPK-ów, wykładowca: dr Krzysztof Biernacki
• 17.01.2020, PIT I CIT, wykładowca: dr inż. Paweł Małecki
• 21.01.2020, VAT, wykładowca: Zdzisław Modzelewski
• 27.01.2020, PIT i CIT, wykładowca; dr inż. Paweł Małecki
• 30.01.2020, Klub Doradcy Podatkowego Poznań, Panel dyskusyjny
• 31.01.2019, Klub Doradcy Podatkowego Ostrów Wielkopolski, Panel dyskusyjny

POZNAŃ
Zaproszenie na szkolenie wyjazdowe w Neusttift-Milders (Austria)
Zarząd wielkopolskiego oddziału KIDP serdecznie zaprasza w marcu przyszłego roku na wyjazdowe szkolenie, które odbędzie się w Neusttift-Milders w Austrii w dniach 1-5 marca 2020. W ramach szkolenia zapewniamy zakwaterowanie w czterogwiazdkowym hotelu „KINDL” oraz przejazd autokarem. Szkolenie pt. „Elektroniczna dokumentacja podatkowa” poprowadzi doradca podatkowy Krzysztof Klaczyński. Natomiast szkolenie pt. „Instytucja przedstawiciela społecznego, zasady etyki doradców podatkowych, sąd dyscyplinarny” poprowadzi doradca podatkowy Rafał Slebioda. To wyjątkowa okazja zgłębiać wiedzę wśród malowniczych alpejskich krajobrazów.

PODATKI W PRAKTYCE
ZMIANY W PRAWIE

Bez zawiadomienia o wpłacie na niezgłoszony rachunek firma nie odliczy kosztów
Firmy muszą już sprawdzać, czy rachunki bankowe ich kontrahentów są zgłoszone fiskusowi i znajdują się na tzw. białej liście. Od stycznia wpłata na niezgłoszone konto nie będzie mogła być kosztem. Od tych skutków uwolni jedynie zawiadomienie o wpłacie na rachunek spoza listy.
https://www.prawo.pl/podatki/bez-zawiadomienia-o-wplacie-na-niezgloszony-rachunek-firma-nie,496703.html

Fiskus pobierze podatek handlowy w lipcu 2020 roku
Senat przyjął 18 grudnia nowelizację ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Pobór daniny będzie zawieszony do 1 lipca 2020 roku.
https://www.prawo.pl/podatki/podatek-handlowy-od-czerwca-2020-roku,496550.html

W przyszłym roku szybciej zapłacimy PIT według wyższej stawki

Pracownicy, którzy w ciągu roku przekroczą próg podatkowy, w 2020 roku szybciej zapłacą zaliczkę na PIT według wyższej stawki. Do końca 2019 roku 32-proc. zaliczka na podatek dochodowy pobierana jest od miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik przekroczył próg podatkowy. W przyszłym roku wyższą daninę trzeba będzie zapłacić wcześniej.
https://www.prawo.pl/podatki/zmiany-w-rozliczaniu-zaliczek-na-pit-od-stycznia-2020,496524.html

Miały być uproszczenia w VAT, będą utrudnienia

Od kwietnia 2020 roku duzi przedsiębiorcy, a od lipca wszyscy podatnicy, zamiast deklaracji VAT składać będą nowego typu pliki JPK_VAT. Miało to być duże ułatwienie dla podatników. Tymczasem okazuje się, że firmy wcale nie będą miały łatwiej. Nowe dokumenty będą wymagały podawania dużo więcej bardzo szczegółowych informacji.
https://www.prawo.pl/podatki/jpk-zamiast-deklaracji-vat-problemy-zamiast-uproszczen,496485.html

ORZECZNICTWO I INTERPRETACJE

Udział gości w imprezach nie zawsze kosztem spółki

Wydatki związane z organizacją imprez, których głównym celem jest promowanie zdrowego stylu życia wśród pracowników, będą stanowiły dla spółki koszty uzyskania przychodów, ale tylko w części przypadającej na pracowników firmy, ich rodzin, emerytów oraz zleceniobiorców. Wynika to z niedawnego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.
https://www.prawo.pl/podatki/udzial-gosci-w-imprezach-firmowych-nie-zawsze-jest-kosztem,496547.html

Skarbówka podpowiada, jak uniknąć split paymentu

Skarbówka jednoznacznie potwierdza – nie trzeba stosować tzw. split paymentu przy usługach naprawy samochodów. Fakt, że zakup części nakłada obowiązek dzielenia płatności, nie ma znaczenia. Decydująca jest kompleksowość usługi. Zdaniem doradców, fiskus potwierdził właśnie furtkę w przepisach. Eksperci zalecają jednak zachowanie szczególnej ostrożności.
https://www.prawo.pl/podatki/mozna-uniknac-split-paymentu-przy-sprzedazy-czesci-samochodowych,496659.html

Przerwy w naliczaniu odsetek przy przedłużającym się postępowaniu
Kwestia odsetek za zwłokę nie może być rozstrzygana w postępowaniu wymiarowym. Organy powinny wyjaśnić spór co do przerw w naliczaniu odsetek za zwłokę i zbadać, czy to opóźnienie powstało z winy podatnika. Sąd administracyjny powinien wskazać podstawę prawną rozstrzygnięcia w kwestii przerw w naliczaniu odsetek. Potwierdza to najnowszy wyrok NSA.
https://www.prawo.pl/podatki/przerwy-w-naliczaniu-odsetek-przy-przedluzajacym-sie,496639.html

Twórcy gier komputerowych mogą oszczędzić na podatku dochodowym

Producenci gier komputerowych spierają się z fiskusem o możliwość korzystania z autorskich, 50-proc. kosztów uzyskania przychodów. Wątpliwości dotyczą problemu, czy gra może być uznana za dzieło autorskie. Fiskus twierdzi, że nie. Po stronie podatników staje jednak sąd.
https://www.prawo.pl/podatki/tworcy-gier-komputerowych-maja-prawo-do-50-proc-kosztow,496559.html

Fiskus domaga się podatku od darowizn w gotówce wpłaconych na konto
Wpłata na własne konto gotówki otrzymanej od najbliższej rodziny nie daje prawa do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Pieniądze trzeba przekazać przelewem. Potwierdza to regularnie fiskus. NSA nie jest jednak tak rygorystyczny w tej kwestii i dopuszcza wpłaty gotówkowe na konto. Skarbówka upiera się jednak przy swoim.
https://www.prawo.pl/podatki/podatek-od-darowizn-w-gotowce-wplaconych-na-konto-nsa-pozwala-na,496557.html
PRACE LEGISLACYJNE
Nowe projekty aktów prawnych przekazanych do zaopiniowania Krajowej Radzie Doradców Podatkowych:

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne
https://krdp.pl/akty.php/akt/1178

Poselski projekt ustawy - Karta Praw Podatnika
https://krdp.pl/akty.php/akt/1176

Rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne
https://krdp.pl/akty.php/akt/1177

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn (przedstawiciel wnioskodawców: poseł Krystyna Skowrońska)
https://krdp.pl/akty.php/akt/1173

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury
https://krdp.pl/akty.php/akt/1174

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych
https://krdp.pl/akty.php/akt/1175

Kalendarium

styczeń 2020
pn wt śr czw pt so nd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja
akcja

Kontakt

tel.: (22 578-50-00)
KIDP (centrala)

ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. nr 3/310
02-362 Warszawa
e-mail: biuro@kidp.pl

tel.: (22) 578-50-00,01,02
fax: (22) 578-50-09

x x x
x