x x
x x

Aktualność: Coraz więcej chętnych do doradztwa podatkowego

x

Coraz szybciej rośnie liczba nowych doradców podatkowych w Polsce. Tylko w pierwszej połowie tego roku, prawo do wykonywania zawodu doradcy uzyskało więcej osób niż w całym 2018 roku.  Do Krajowej Izby Doradców Podatkowych właśnie dołączyło kolejnych 38 osób.

- To wyraz coraz większego zainteresowania biznesu usługami doradztwa podatkowego. Już nie tylko duże przedsiębiorstwa, ale również małe i średnie firmy coraz częściej potrzebują profesjonalnego doradztwa podatkowego. Wynika to z troski o bezpieczeństwo prowadzonego biznesu – ocenia prof. Adam Mariański, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

Doradcą podatkowym w Polsce może zostać każda niekarana osoba, która posiada wykształcenie wyższe i pomyślnie zda dwuetapowy egzamin organizowany kilka razy do roku przez Ministerstwo Finansów. Pytania są wymagające, aby zdać obie części egzaminu należy wykazać się wyjątkową wiedzą nie tylko z zakresu prawa podatkowego i rachunkowości, ale również przepisów prawa międzynarodowego.

- Wysoki poziom to gwarancja jakości świadczonych później usług. Doradztwo podatkowe to duża odpowiedzialność, ten zawód wymaga nieustannego kształcenia i doskonalenia swoich umiejętności– mówi Mariański.

W warszawskiej siedzibie Krajowej Izby Doradców Podatkowych ślubowanie złożyło właśnie 38 nowych doradców, którzy pomyślnie zdali egzamin wiosną tego roku. Wszystko wskazuje na to, że 2019 będzie rekordowy pod względem liczby nowych osób, które zdobyły uprawnienia doradcy podatkowego. Tylko w pierwszej połowie roku na listę doradców podatkowych prowadzoną przez Krajową Radę Doradców Podatkowych już zostało wpisanych 234 nowych doradców. W całym 2018 roku takich osób było 187. W całej Polsce prawo do wykonywania zawodu doradcy podatkowego ma w tej chwili 8969 osób: najwięcej uprawnionych do wykonywania tego zawodu profesjonalistów jest na Mazowszu (2595 doradców podatkowych) i w województwie Śląskim (1059 osób.) Zawód doradcy podatkowego w Polsce jest chroniony prawnie; wykonywanie doradztwa podatkowego bez uprawnień jest zagrożone karą do 50 tysięcy złotych.DATA PUBLIKACJI: 2019-07-12 + pozostałe aktualności

Kontakt

tel.: (22 578-50-00)
KIDP (centrala)

ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. nr 3/310
02-362 Warszawa
e-mail: biuro@kidp.pl

tel.: (22) 578-50-00,01,02
fax: (22) 578-50-09

x x x
x