x x
x x

Aktualność: Andrzej Marczak w "Rzeczpospolitej": Samorząd doradców podatkowych weźmie udział w konsultacjach wyjaśnień nowych przepisów

x

Andrzej Marczak, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych, udzielił komentarza „Rzeczpospolitej". „Jako samorząd doradców podatkowych weźmiemy udział w konsultacjach wyjaśnień nowych przepisów. Jeśli mają one usuwać wątpliwości interpretacyjne, to zgodnie z zasadą z ordynacji podatkowej powinny rozstrzygać je na korzyść podatnika. Po raz pierwszy chyba mamy do czynienia z sytuacją, że ogłaszane są konsultacje bezpośrednio po uchwaleniu ustaw. Z pewnością można by tego uniknąć, gdyby zostały przeprowadzone szerokie konsultacje odpowiednio wcześniej, przed uchwaleniem ustaw. Dałoby to możliwość szerokiego kontaktu z adresatami nowego prawa i pozwoliłoby zrozumieć uwarunkowania wprowadzania nowych przepisów” – stwierdził Andrzej Marczak.

„Prostota i przyjazność gdzieś się zagubiły” – to tytuł artykułu, autorstwa red. Pawła Rochowicza, do którego zamieszczona została opinia wiceprzewodniczącego Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

„Uchwalony w październiku pakiet zmian w ustawach podatkowych (głównie w PIT i CIT) zawiera sporo kwestii budzących żywe zainteresowanie przedsiębiorców. W siedmiu z tych tematów Ministerstwo Finansów uruchomiło publiczne konsultacje, które mają posłużyć sformułowaniu objaśnień co do stosowania nowych przepisów. Konsultacje mają dotyczyć: preferencyjnego opodatkowania sprzedaży wartości intelektualnej (tzw. IP Box), podatku od wyprowadzki (exit tax), nowego sposobu rozliczania kosztów samochodów firmowych, nowych zasad podatku u źródła, cen transferowych i opodatkowania zbycia nieruchomości komercyjnych. Terminy są całkiem długie - nawet do 15 stycznia 2019 r.” – napisał autor.

Więcej na łamach Rzeczpospolitej.

Wiesława Moczydłowska, Rzecznik Prasowy Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

DATA PUBLIKACJI: 2018-12-07 + pozostałe aktualności

Kontakt

tel.: (22 578-50-00)
KIDP (centrala)

ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. nr 3/310
02-362 Warszawa
e-mail: biuro@kidp.pl

tel.: (22) 578-50-00,01,02
fax: (22) 578-50-09

x x x
x